"Szlakiem Kamieni na Szaniec"

26 kwietnia bieżącego roku odbyła się wycieczka do Warszawy, podczas której podopieczni Ośrodka w Baryczy zwiedzili najważniejsze miejsca związane z historią bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego.

Pierwszym punktem w programie była Aleja Szucha, czyli Mauzoleum Walki i Męczeństwa – znane więzienie Gestapo i miejsce tortur oraz masowych egzekucji, siedziba najważniejszych oficerów niemieckich w latach 1939-1945. Tutaj uczniowie obejrzeli cele oraz tzw. „tramwaje” i przeczytali na ścianach wyryte myśli Polaków. Zobaczyli  również autentyczne, zachowane od czasów II wojny światowej, cele, w których dokonywano okrutnych przesłuchań i przetrzymywano więźniów. Następnie autokarem odbył się przejazd obok miejsc związanych z życiem bohaterów - Plac Unii Lubelskiej (pomnik Lotnika) i Aleja Niepodległości (dom Rudego). Kolejnym punktem programu było spotkanie przy Łazienkach Królewskich, Liceum Ogólnokształcące im. S.Batorego, w ktorej uczyli się bohaterowie książki, a także pomnik Powstania Warszawskiego i Małego Powstańca. Chwilą wytchnienia w bogatym i napiętym programie wycieczki był obiad w restauracji na Starym Mieście, po którym nasi podopieczni udali się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie mogli zobaczyć makietę przedstawiającą budynki więzienia sprzed ponad 70 lat, znajdujące się tam cele, pamiątki po osobach więzionych oraz ich wiersze. Na koniec uczestnicy wycieczki zwiedzili Cmentarz na Wojskowych Powązkach, a tam groby harcerzy, żołnierzy oraz groby bohaterów: Alka, Zośki i Rudego. Spotkali się również z wnuczką bohaterów i wspólnie oddali hołd zmarłym odmawiając modlitwę i zapalając znicze. Serdecznie dziękujemy organizatorom i opiekunom wyjazdu: dyrektorowi Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baryczy Panu Janowi Słuszniakowi, kierownikowi Internatu Pani Justynie Połetek - Wcisło, Pani Aleksandrze Piwowarczyk - Kozłowskiej, Pani Marii Stępień - Domagale, Pani Izabeli Wojciechowskiej - Stoińskiej,Pani Zdzisławie Sapieji oraz Panu Mirosławowi Antosikowi.