Pożegnanie zimy

Po długiej- mroźnej i śnieżnej tego roku zimie, uczniowie SOSW w Baryczy z utęsknieniem czekają na wiosnę. Nic więc dziwnego, że dzieci chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w zwyczaju topienia marzanny- symbolicznej zabawie , która jednoznacznie kojarzy się nam pożegnaniem zimy.

Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany. Symboliczne uśmiercanie marzanny odbywa się w pierwszym kalendarzowym dniu wiosny, czyli 21 marca. Najczęściej w obrzędach topienia marzanny uczestniczą dzieci i młodzież szkolna. W niektórych regionach kraju marzannę się topi, w innych najpierw pali. Wszędzie marzanna wygląda podobnie – jest kukłą ze słomy ubraną w łachmany lub lokalny strój ludowy. Najczęściej kukła nadziana jest na kij, dzięki czemu łatwiej ją trzymać w górze. Topienie Marzanny to dziś bardziej zabawa niż obrzęd. Jest jednym ze sposobów świętowania nadejścia wiosny. W większości miejsc w Polsce przygotowaną własnoręcznie kukłę marzanny niesie się w grupie nad najbliższy zbiornik wody, tam ewentualnie podpala i wrzuca do wodnej toni.