Narodowe Święto Niepodległości 2016

2016-11-10

11 listopada to ważny dzień w kalendarzu każdego Polaka. W przeddzień 98. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baryczy uczcili to święto uroczystą akademią.

Przed jej rozpoczęciem wszyscy zebrani udali się najpierw pod znajdujący się na terenie naszego Ośrodka pomnik poświęcony pamięci ppor. Stanisława Sekuły zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 roku. Oprócz naszych wychowanków oraz kadry pedagogicznej obecna była też córka podporucznika - Pani Barbara Sekuła - Kotas. Nie zabrakło także innych znamienitych gości, wśród których byli: mjr Franciszek Telecki, por. Jan Chlebosz, por. Zdzisław Kowalski, por. Jan Lagner, Pani Janina Trojanowska, Pani Janina Śliwińska, Pani Helena Zdyb, Pani Wiesława Matynia, Pan Ryszard Matynia, sekretarz koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Andrzej Kosma, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Pan Krzysztof Stachera, przedstawiciel Nadleśnictwa Barycz Pan Artur Borkowski oraz młodzież z ZSP nr 1 w Końskich z klas mundurowych. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baryczy Pan Jan Słuszniak zaprosił wszystkich do szkoły na uroczystą akademię, której głównym motywem były wspomnienia bohaterskiej walki o niepodległość wyrażone w wierszach i patriotycznych pieśniach w wykonaniu naszych uczniów. Podniosła atmosfera tego szczególnego dnia została dobitnie podkreślona przez znakomity występ dzieci, czego dowodem były gromkie brawa publiczności. Przygotowanie tak wyjątkowych obchodów nie byłoby możliwe bez pomocy nauczycieli i wychowawców z naszego Ośrodka: Pani Ewy Wozińskiej, Pani Małgorzaty Kacperskiej, Pani Justyny Połetek - Wcisło, Pani Elżbiety Krakowiak, Pana Łukasza Stachery, Pana Emila Grabarczyka oraz Pana Bartosza Bielawskiego. Serdecznie dziękujemy!