"Światowy Dzień Świadomości Autyzmu" 2017

2017-04-06

Wczoraj w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Baryczy obchodziliśmy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu" przypadający rokrocznie 2 kwietnia. Jego głównym celem jest zwiększenie empatii i zrozumienia dla osób dotkniętych autyzmem.

Takie właśnie przesłanie przyświecało również organizatorom wczorajszej, niecodziennej akademii, podczas której nasi uczniowie mogli bliżej zapoznać się ze specyfiką tego zaburzenia, jak i z symptomatycznymi zachowaniami osób autystycznych, których słowa, o tym jak widzą świat były przytaczane. Te autentyczne wyznania były chwilami bardzo przejmujące dla naszych podopiecznych, podobnie zresztą jak projekcja filmu pt. "Autyzm wprowadza zmysły w błąd", który wyjaśniał przyczynę niektórych niezrozumiałych z naszego punktu widzenia zachowań osób z autyzmem. Znamiennym motywem obchodów jest kolor niebieski, toteż większość naszych wychowanków i nauczycieli ubrana była w niebieskie stroje, a sala w której odbywała się akademia udekorowana została w całości w tym właśnie kolorze. Nawet tort przygotowany specjalnie na tą okazję miał w sobie apetyczne, błękitne motywy, a większość dzieci odbiła niebieskie ślady swoich dłoni na przygotowanym w tym celu plakacie. Na koniec głos zabrał wicestarosta konecki Pan Andrzej Marek Lenart, który podkreslił doniosłą rolę takich kampanii oraz potrzebę zapobiegania alienacji i stygmatyzacji osób z autyzmem. Po akademii organizatorzy oraz dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baryczy Pan Jan Słuszniak zaprosili wszystkich na plac przed budynkiem szkoły, gdzie na znak solidarności z osobami autystycznymi zostały wypuszczone niebieskie balony. Jesteśmy głęboko przekonani, że ta i kolejne podobne akcje przyczynią się do podniesienia ogólnospołecznej akceptacji osób z autyzmem. Jednocześnie serdecznie dziękujemy organizatorom: Pani Justynie Połetek - Wcisło oraz Pani Joannie Sarleji, które w interesujący i przystępny sposób przybliżyły to wciąż niezrozumiałe dla wielu zagadnienie.