Spotkanie z Dorotą Stalińską

2015-06-25

"Bezpieczna i przyjazna szkoła" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie z Dorotą Stalińską, aktorką filmową i teatralną prowadzącą fundację "Nadzieja", której celem jest zapobieganie wypadkom drogowym oraz niesienie pomocy ich ofiarom.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baryczy Jan Słuszniak od powitania zaproszonych gości, wśród których byli: wicestarosta konecki Andrzej Lenart, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Wiesław Basiak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy Końskie Krystyna Milczarek, wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Końskich Urszula Przygodzka, komendant Straży Pożarnej w Końskich Grzegorz Młynarczyk, zastepca komendanta powiatowego Policji w Końskich Tomasz Jarosz, nadkomendant komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach Sławomir Sikora, oficer Policji w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach Anna Zielińska - Brudek, przedstawiciel Nadleśnictwa Barycz Włodzimierz Falba, wicedyrektor Domu Kultury w Końskich Dariusz Ogłoza, dyrektor regionalny Telewizji Świętokrzyskiej Dariusz Chojnacki, przyjaciel naszego Ośrodka Jadwiga Wcisło, przedstawiciele Rady Rodziców przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Baryczy, redaktor "Tygodnika Koneckiego" Wojciech Purtak oraz redaktor "Echa Dnia" Marzena Kądziela. Oprócz uczniów naszego Ośrodka wspólnie z opiekunami przybyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich, a także uczniowie ze szkół podstawowych z gminy Radoszyce: Kłucko, Górniki i Kapałów. Patronat honorowy objął Starosta Konecki Bogdan Soboń. W pierwszej części dyrektor Ośrodka zaprosił na scenę Dorotę Stalińską podkreślając wielką wagę i znaczenie działań jej fundacji dla poprawy bezpieczeństwa. Półtoragodzinne zajęcia z gwiazdą objęły przypomnienie zasad poruszania się w ruchu drogowym, zarówno pieszo jak i rowerem, a także zasady bezpiecznego podróżowania samochodem tj. zapinania pasów, korzystania z fotelika etc. Były też zabawy, konkursy, a na koniec prezent w postaci pakietu z odblaskami do przyklejenia na odzież. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach praktycznych, których atrakcyjna i ekspresyjna forma na pewno przyczyniła się do lepszego zapamiętania przepisów i zasad bezpieczeństwa. Dyrektor Jan Słuszniak podkreśla, że w okresie wakacyjnym bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych, a zaproszenie Doroty Stalińskiej jest swoistym podsumowaniem działań prowadzonych pod hasłem "Bezpieczna i przyjazna szkoła":

- Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne, zwłaszcza dzieci i dzieci niepełnosprawnych. W czasie roku szkolnego organizujemy wiele konkursów i spotkań z miejscową policją, dlatego koniec roku szkolnego chcieliśmy w sposób szczególny zakończyć, dlatego zaprosiliśmy Dorotę Stalińską.

Po zajęciach prowadzonych przez Panią Dorotę przyszedł czas na część artystyczną, podczas której zaprezentował się zespół muzyczny "Akuku" działający w naszym Ośrodku. Uczniowie wraz z opiekunami zagrali trzy utwory, wywołując aplauz i burzę braw wśród zgromadzonej publiczności. Tu podziekowania dla Pana Romana Cieślaka za zorganizowanie profesjonalnego nagłośnienia z Domu Kultury w Końskich. Na zakończenie wszyscy uczniowie wraz z opiekunami oraz pozostali goście zostali zaproszeni na poczęstunek - staropolski bigos rozszedl się w mgnieniu oka, a słodki deser w postaci pączków, soków oraz innych słodkości cieszył się niemniejszym powodzeniem.

Szczególne podziękowania kierujemy do starosty koneckiego Pana Bogdana Sobonia, który nie tylko objął patronat nad tym wydarzeniem, ale także wsparł finansowo projekt.

Impreza okazała się bardzo udaną inicjatywą, ale także sporym wyzwaniem logistycznym. Przybyło ponad 350 osób, a deszczowa aura uniemożliwiła zorganizowanie spotkania na scenie letniej naszego Ośrodka. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie, który udostępnił halę sportową i który także był jednym ze sponsorów.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w czasie wakacyjnego wypoczynku nie zapomną o zachowaniu bezpieczeństwa i wszyscy wrócą z we wrześniu z miłymi wspomnieniami.